Biała kiełbasa, ale z czego? 2014-04-15 08:00:34

Przed Świętami biała kiełbasa cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Także masarzy, którzy bardzo często robią ją w wydaniu „NAWINIE”, czytaj - to co się nawinie i jest pod ręką, wypełnia kiełbaso- podobny wyrób. W Wielkopolsce uważanej za królestwo białej kiełbasy takich przekrętów się nie toleruje, biała kiełbasa musi mieć swoją jakość i je się ten specjał przez cały rok, a nie tylko podczas Wielkanocy.

Jerzy Skonieczny, masarz nad masarze, kierujący firmą „Tradycyjne Jadło”, mówi, że kilkusetletnia tradycja robienia białej kiełbasy nakazuje brać najlepsze mięso wieprzowe z łopatki lub z szynki. Do sieci delikatesów Organic Farma Zdrowia od lat dostarcza „Tradycyjną” i „Wiankową” – w dwóch odmianach. Jedna to cienka delikatesowa, druga klasycznej grubości. Ale każda z nich zawiera 96 % najlepszej szynki, śladowe ilości świeżego czosnku. W „Wiankowej” nie używa się majeranku.

Do „Tradycyjnej”  też bierze 96 %, ale łopatki wieprzowej i 4 % przypraw (w tym czosnek i majeranek). Są to stare receptury wielkopolskiej wsi i dworu, a ich przestrzegania pilnuje Wielkopolski Cech Rzeźników  Wędliniarzy i Kucharzy, który dokładnie bada jakość produkcji swoich podopiecznych.

Wyroby Tradycyjnego Jadła mają więc certyfikaty i liczne dyplomy oraz nagrody za utrzymania jakości, w tym tytuł z 2011 r. „Najlepszej w Polsce białej kiełbasy świątecznej białej parzonej”  nadany przez Polską Federację Branży Mięsnej, Wielkopolską Izbę Rzemieślniczą w Poznaniu i Stowarzyszenie Rzeźników i Wędliniarzy.

Wielkopolscy masarze nie stosują substancji wiążących wodę i nie pompują jej do flaka, nie dodają skórek i MOM (mięsa oddzielonego mechanicznie), słowem poznańska jakość w każdym calu, także każdym calu białej kiełbasy.

Źródło: Organic Farma Zdrowia
Fot. Fotolia

 

 

anuluj

Wyszukiwanie zaawansowane