Dom Ronalda McDonalda – dom, który nie zużywa energii, a daje ciepło 2015-08-26 08:26:44

W Krakowie-Prokocimiu, na terenie Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego, powstaje pierwszy w Polsce dom dla rodzin hospitalizowanych dzieci. Hotel, którego zadaniem jest zapewnienie wsparcia i ciepła mieszkańcom, to nowoczesny budynek o niemal zerowym zużyciu energii.

Pierwszy w Polsce „dom poza domem”
Dom Ronalda McDonalda to pierwsza tego typu inwestycja w Polsce. Na świecie jest ich już ponad 330. Bezpłatny hotel dla rodzin chorych dzieci zlokalizowany jest tuż w pobliżu szpitala. Liczący ok. 1250 m kw budynek mieści w sobie 20 pokoi, dwa apartamenty dla rodzin niepełnosprawnych dzieci, kuchnię, jadalnię, pralnię oraz ogród. Został zaprojektowany tak, aby swoją funkcjonalnością zapewnić mieszkańcom poczucie normalności, jak we własnym domu. W hotelu powstałym z inicjatywy Fundacji Ronalda McDonalda, przy wsparciu partnerów, zastosowano wiele nowoczesnych rozwiązań gwarantujących ciepło, ciszę i wysoki komfort użytkowania.

Wzorowa efektywność energetyczna
Dom Ronalda McDonalda jest nie tylko efektowny architektonicznie, ale również niezwykle efektywny energetycznie. Wszystkie jego parametry spełniają wymagania Warunków Technicznych dla budynków, które będą obowiązywać od 1 stycznia 2021 roku. Należy dodać, że te parametry zgodnie z „Krajowym planem mającym na celu zwiększenie liczby budynków o niskim zużyciu energii”, opublikowanym przez Rząd RP w lipcu 2015 roku, wypełniają definicję budynku o niemal zerowym zużyciu energii. – Dużo łatwiej jest osiągnąć niskie zużycie energii w budynkach mieszkalnych niż w budynkach publicznych. Dlatego też czujemy wielką satysfakcję, że projektantom hotelu Ronalda McDonalda udało się stworzyć obiekt, który będzie zużywał tak mało energii na ogrzewanie, między innymi dzięki produktom ISOVER – mówi Henryk Kwapisz, Dyrektor Relacji Instytucjonalnych ISOVER.

Nowoczesna izolacja domu przyszłości
Wskaźnik rocznego zapotrzebowania na energię pierwotną na ogrzewanie i wentylację wynosi 70,17 kWh/(m2 rok), zatem jest niższe niż wymaganie dla 2021 roku, które wynosi 75 kWh/(m2 rok). Projektanci zadbali także o to, żeby wszystkie przegrody budynku były zaizolowane na odpowiednio wysokim poziomie. I tak współczynnik przenikania ciepła dla ścian zewnętrznych, w zależności od rodzaju elewacji, wynosi 0,14-0,16 W/(m2·K). Wymaganie dla 2021 roku to 0,20 W/(m2·K). I odpowiednio dla dachu 0,13 W/(m2·K) (2021 – 0,15); podłoga 0,17 W/(m2·K) (2021 - 0,30) i wreszcie dla okien 0,85 W/(m2·K) (2021 – 0,9).

Nie udałoby się osiągnąć takich parametrów bez zastosowania odpowiednich materiałów izolacyjnych. Na dachu Domu Ronalda McDonalda użyto 30 cm wełny skalnej ISOVER – Dachoterm, w fasadzie wentylowanej 20 cm wełny szklanej ISOVER – Panel-Płyta Plus, a w fasadzie tynkowanej 20 cm wełny skalnej ISOVER – Fasoterm TF Profi. Izolacje z wełny szklanej ISOVER podnoszą nie tylko komfort cieplny tego budynku, ale również akustyczny, poprzez zastosowanie w stropach płyt Stropterm i w ścianach działowych Aku-Płyty. Mają też swój wkład w odpowiednią jakość powietrza, poprzez zastosowanie w izolacji kanałów wentylacyjnych (Ventilam Alu Plus). Dzięki odpowiednim rozwiązaniom, takim jak nowoczesny system izolacji, Dom Ronalda McDonalda jest już obiektem wybiegającym w przyszłość.

Źródło: ISOVER

 

anuluj

Wyszukiwanie zaawansowane