Jak obniżyć koszty utrzymania domu? 2014-08-11 09:44:19

Wkroczenie w dorosłe życie niesie za sobą konieczność podejmowania wielu trudnych decyzji. Młode małżeństwa stają przed wyborem wymarzonego miejsca na wspólne życie. Niezależnie od tego czy decyzja padnie na dom czy mieszkanie, z pewnością każdy chciałby wygenerować jak najmniejsze koszty związane z zakupem, budową czy użytkowaniem mieszkania przez nadchodzące lata.

Dom to przede wszystkim niezależność

Budowa domu to bardzo odpowiedzialne i duże przedsięwzięcie, zwłaszcza ze względu na kwestie ekonomiczne. Jednak, gdy wszystko układa się pomyślnie, posiadanie własnego domu niesie za sobą wiele korzyści i satysfakcji. Zdecydowanie największym atutem posiadania domu są większe powierzchnie mieszkalne. Można samodzielnie wybrać układ i wielkość pokoi i pomieszczeń. Mieszkanie w domu to także niezależność. To doskonała opcja dla osób ceniących sobie prywatność. Niestety życie w bloku często ogranicza mieszkańców, nie tylko ze względu na metraż, ale również bliskie umiejscowienie sąsiednich mieszkań, czy nawet utrudnienia związane ze znalezieniem dogodnego miejsca parkingowego.

Mój własny ogród

Dla wielu osób bardzo ważną kwestią jest posiadanie własnego ogrodu. Oprócz tego, że można w nim sadzić swoje ulubione rośliny, pielęgnować je i zaaranżować ogród „po swojemu”, stanowi on też idealne miejsce na odpoczynek po pracy czy też miejsce na urządzenie grilla w gronie znajomych. Dla rodzin posiadających dzieci, własny ogród to doskonałe miejsce na zabawę i wspólny wypoczynek.

Jak obniżyć koszty utrzymania gospodarstwa domowego?

Decydując się na budowę domu należy mieć na uwadze kwestie dotyczące ogrzewania oraz innych formalności, które w przypadku zamieszkania w bloku załatwia za mieszkańców spółdzielnia lub wspólnota mieszkaniowa. Koszty z tym związane są dla mieszkańców domów zdecydowanie wyższe. Istnieją jednak sprawdzone sposoby na wygenerowanie sporych oszczędności. Jednym z nich jest zastosowanie kolektorów słonecznych oraz paneli fotowoltaicznych. Kolektory słoneczne, czyli tzw. solary służą głównie do ogrzewania wody użytkowej w budynkach. Zadaniem elektrowni fotowoltaicznych natomiast jest przetwarzanie światła słonecznego na energię elektryczną przy wykorzystaniu zjawiska fotowoltaicznego, co umożliwia zasilanie wszelkich domowych sprzętów elektrycznych.

Chcę zostać Prosumentem!

Zastosowanie tego typu rozwiązań wiąże się z koniecznością początkowej inwestycji, jednak wydatek ten zwraca się w ciągu kilku najbliższych lat, a nawet daje możliwość dodatkowego zarobku. Instalacje fotowoltaiczne umożliwiają użytkownikom bycie Prosumentami energii elektrycznej – czyli jednocześnie jej producentem i konsumentem, a także zajmowanie się odsprzedażą jej wytworzonych nadwyżek. W 2014 roku z pomocą młodym osobom planującym montaż instalacji paneli słonecznych wychodzi NFOŚiGW (Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej) oferując w latach 2014 - 2020 program o nazwie Prosument, czyli dotację w wysokości 40% kwoty inwestycji na zakup i montaż elektrowni fotowoltaicznych do 40kW.

Jedną z firm oferujących kompleksowy pakiet usług związanych ze sprzedażą oraz instalacją systemów fotowoltaicznych jest firma ROTERO. Oprócz profesjonalnego doradztwa w zakresie wyboru najbardziej korzystnych komponentów i rozwiązań, dostosowanych do indywidualnych potrzeb Klientów, ROTERO zapewnia wsparcie i pomoc podczas dopełniania formalności związanych z uzyskaniem dotacji na instalacje OZE.

Program Prosument dla inwestorów prywatnych rusza w III kwartale 2014 roku. To doskonała szansa dla młodych ludzi budujących swój dom, pragnących jednocześnie wygenerować jak najmniejsze koszty utrzymania swojego gospodarstwa domowego w kolejnych latach.

Źródło: Rotero Oszczędna Energia
 

anuluj

Wyszukiwanie zaawansowane