Jak zdobyć pozwolenie na budowę domu? 2016-11-28 15:42:04

W krajach kapitalistycznych biurokracja to pierwsze za co urzędnicy mogą pójść do „piekła”. Tyczy się to niemalże wszystkiego. Ale dzięki temu można nauczyć się cierpliwości. Chcesz zbudować własny dom, zdobądź pozwolenie, a jak go zdobyć, podzielimy się całą informacją poniżej.

Pierwsze co trzeba zrobić to zanieść wniosek do starostwa powiatowego do wydziału architektury i budownictwa, na szczęście można tam dostać gotowy formularz, to nic nie kosztuje, jednak trzeba będzie trochę poczekać.

Wniosek+…

Do takiego wniosku trzeba jeszcze dołączyć stos papieru, m.in. cztery egzemplarze projektu budowlanego, decyzję o warunkach zabudowy (nie zawsze jest wymagana), akt własności, umowa dzierżawy, zaświadczenie o przynależności projektantów do regionalnych izb branżowych, różne pozwolenia czy opinie, w zależności od tego, gdzie będzie miała miejsce budowa. W razie, gdy zostaną stwierdzone jakieś błędy w dokumentach, to urząd wyznacza termin, do którego trzeba uzupełnić braki, gdy się nie dostosuje do danych terminów, pozwolenie na budowę nie zostanie zatwierdzone, jeśli wszystko będzie ok, to urząd nie ma prawa odmówić wydania decyzji.

Mały niuans

Decyzję wydaje starosta, ale przesyłana jest do inwestora i do sąsiadów, jeśli zostanie stwierdzony fakt, że dana działka w jakiś sposób będzie oddziaływała na sąsiadów, na przykład zacieniała ich dom.

Czas oczekiwania

65 dni tyle urząd może wydawać pozwolenie, w razie przekroczenia terminu, zostaną naliczone kary za każdy dzień zwłoki.

Termin ważności pozwolenia

Samo pozwolenie nie ma terminu ważności, można przeprowadzać prace budowlane nawet dziesięć lat lub jeszcze dłużej. Prace jednak trzeba rozpocząć w ciągu trzech lat od wydania pozwolenia, inaczej decyzja będzie unieważniona. Tak samo będzie, gdy prace zostaną przerwane więcej niż na trzy lata, wtedy ponownie trzeba będzie załatwiać pozwolenie.

Odwołanie się od decyzji

Po otrzymaniu decyzji, trzeba będzie poczekać jeszcze 14 dni, jeżeli nie odwoła się żaden z sąsiadów. Jeżeli takie odwołanie będzie miało miejsce, to rozpocząć budowę będzie można, po orzeczeniu podtrzymującym wydaną decyzję przez wojewodę. Także może zostać skierowana sprawa do rozpatrzenia powtórnego.

Oczywiście to są tylko i wyłącznie dokumenty, które dadzą możliwość budowy, jednak trzeba będzie załatwić mnóstwo innej papierologii (komunikacja, media, ścieki itp.) Niestety proces długi i uciążliwy, ale o swoje trzeba walczyć, tym bardziej własny dach nad głową, który może zapewnić stabilność na kilka pokoleń.

Źródło: Prasowe Info

anuluj

Wyszukiwanie zaawansowane