Wentylacja a program dopłat 2013-10-09 13:30:16

Program dopłat do kredytów bankowych udzielanych na budowę domu energooszczędnego lub pasywnego w Polsce jest faktem. Niezbędnym elementem domu kwalifikującego się do dopłaty jest rekuperacja, czyli wentylacja nawiewno-wywiewna z odzyskiem ciepła, która pozwala na znaczne oszczędności na wentylacji budynku zastępując nieefektywną i wentylację grawitacyjną. Zastosowanie tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej dyskwalifikuje dom jako energooszczędny z uwagi na duże straty energetyczne związane z wymianą powietrza.

Aby zakwalifikować się do programu dopłat, dom musi spełniać określone przez Fundusz parametry energooszczędności, tj. koniecznie posiadać:

-   doskonałą izolacyjność przegród zewnętrznych (niskie parametry współczynnika przenikania ciepła przez ściany, dachy, stropy),
-   wysoką szczelność powietrzną (szczelne okna i drzwi),
-   wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła (która zastąpić musi dotychczasową wentylację grawitacyjną), która jako jedyna jest w stanie zapewnić domowi wymagane parametry energooszczędności.

Sama wentylacja mechaniczna również musi spełniać określone wymagania związane przede wszystkim z odpowiedniej klasy rekuperatorem i z odpowiednią grubością izolacji. Poprawność wykonania systemu rekuperacji, zgodnie z wytycznymi programu dopłat, sprawdzają weryfikatorzy, którzy oceniają, czy zastosowane rozwiązanie zgodne jest z normami funduszu rządowego. Normy te spełniają m.in. Rekuperatory AERIS. Również wykonywane przez Rekuperatory.pl instalacje je spełniają zapewniając możliwie najwyższe parametry odzysku ciepła.

Szacuje się, że straty ciepła przez otwory wentylacyjne dochodzić mogą nawet do 56% strat energii cieplnej domu ogółem. Przez ściany jest to do 23% strat ciepła, przez dach do 13%, przez strop do 14,3%, a przez okna do 35%.

Dofinansowanie wynosi: do 50 tysięcy złotych do budowanego domu pasywnego oraz do 30 tysięcy złotych do budowanego domu energooszczędnego. Rząd dopłaci również do zakupu mieszkań w budynkach pasywnych – do 16 tysięcy złotych, a w energooszczędnych – do 11 tys. zł brutto. Fundusz Ochrony Środowiska wesprze budujących z poszanowaniem energii Polaków łączną kwotą 300 mln zł.

Program zaplanowano do 2018 roku, ponieważ już od 2021 roku budowanie domów o prawie zerowym zużyciu energii stanie się w Polsce obowiązkiem. Reguluje to Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2010/31/UE z dnia 19 maja 2010 r. Dopłaty, które ruszają już od 2013 roku w naszym kraju mają przygotować Polaków: nie tylko inwestorów, ale również inżynierów, wykonawców i producentów materiałów budowlanych do zaostrzonych wymagań dyrektywy.

Źródło: Rekuperatory
Fot. Fotolia

 

 

 

anuluj

Wyszukiwanie zaawansowane