Własne źródło ciepła - jak zyskać niezależność od dostawców? 2014-04-11 08:18:16

Wahające się ceny paliw kopalnych oraz zmienna sytuacja geopolityczna powodują, że trudno jest wybrać pewny i tani system grzewczy. Ceny gazu, oleju czy węgla, choć atrakcyjne przy zakupie instalacji, z czasem mogą wzrosnąć, negatywnie wpływając na domowy budżet. Istnieje jednak sposób na to, aby zyskać niezależność od niepewnych warunków na rynku, a co za tym idzie spokój oraz niskie i stabilne koszty ogrzewania.

Zabiegani i zmęczeni szybkim tempem życia inwestorzy, coraz częściej decydują się na mieszkanie poza centrum miasta, na jego spokojnych peryferiach. W ten sposób, po całym dniu ciężkiej pracy, zyskują upragniony odpoczynek, z dala od wielkomiejskiego zgiełku. W efekcie, w pobliżu metropolii powstaje coraz więcej osiedli domów jednorodzinnych. Jednak mieszkanie poza miastem może wiązać się z dodatkowymi trudnościami, których nie braliśmy pod uwagę, np. dostęp do podstawowych mediów, również tych, odpowiedzialnych za ogrzewanie. Nie wszystkie obszary mają bowiem dostęp do sieci miejskiej, a podłączenie do niej może okazać się nieopłacalne.

Konieczność wyboru źródła ciepła spoczywa więc na inwestorze. Spośród wielu rozwiązań dostępnych na rynku, warto skupić się na takim, które byłoby jednocześnie tanie, pewne i nie sprawiało trudności w eksploatacji. Istnieje jednak szansa, że podejmując właściwą decyzję, dodatkowo zyskamy niezależność od zewnętrznych dostawców, zarówno miasta, jak i dystrybutorów paliw kopalnych, a w konsekwencji także stabilny, ekonomiczny i co najważniejsze – dostosowany do naszych potrzeb system grzewczy. W jaki sposób?

Ekologiczna technologia - niezależność, oszczędność i wydajność

Jednym z najbardziej ekonomicznych i zarazem efektywnych rozwiązań, spośród dostępnych obecnie na rynku, są ekologiczne pompy ciepła. Ich największą zaletą jest technologia pozyskiwania energii z otoczenia - gruntu, wody lub powietrza. Zamontowany na działce kolektor pobiera energię oddając ją w postaci ciepła do instalacji grzewczej. W efekcie, pompa nie wymaga spalania określonego paliwa, a komfort cieplny w mieszkaniu nie jest zależny od zewnętrznych dostawców ani zmiennej sytuacji na rynku. To szczególnie atrakcyjne rozwiązanie dla właścicieli nawet niewielkich działek w pobliżu miasta, którzy mają możliwość instalacji kolektorów zewnętrznych albo w postaci poziomych rurociągów, sond pionowych lub też wymienników powietrznych. Posiadając pompę ciepła inwestor osiąga bowiem niezależność, a wraz z nią wiele korzyści.   

W przeciwieństwie do systemów grzewczych zasilanych paliwami kopalnymi, pompy ciepła  jako jedyne na rynku pozyskują energię w pełni ekologicznie. W obliczu zmian klimatycznych oraz coraz bardziej restrykcyjnych norm dotyczących emisji zanieczyszczeń, technologia ta wydaje się być optymalnym rozwiązaniem. Co więcej, własne źródło energii pozyskiwanej bezpośrednio z otoczenia, to gwarancja większej wydajności i oszczędności. Koszty inwestycyjne bardzo szybko równoważone są minimalnymi kosztami eksploatacyjnymi przez długie lata użytkowania systemu. To także ekonomiczne rozwiązanie w porównaniu z kosztownym podłączeniem i korzystaniem z sieci miejskiej.

Nie tylko funkcjonalność, ale również komfort

Posiadanie pompy ciepła związane jest jednak nie tylko z oszczędnością przy eksploatacji, ale również z komfortem użytkowania. Urządzenia są proste w obsłudze, posiadają liczne funkcje dodatkowe i cechują się bardzo niską awaryjnością. Przetwarzanie energii, które odbywa się w układzie zamkniętym, pomiędzy dolnym a górnym źródłem instalacji, nie wymaga zaangażowania użytkownika. Pompy ciepła funkcjonują samodzielnie, a ich obsługa ogranicza się jedynie do ustawienia na termostacie pożądanej temperatury. To zdecydowana przewaga względem systemów wykorzystujących ekogroszek lub pellet, których eksploatacja wiąże się z kłopotliwym utrzymaniem kotłowni w czystości oraz z dostarczaniem i prawidłowym magazynowaniem paliw. 

Dodatkowo w przypadku pomp ciepła, termostaty wyposażone są zarówno w regulator pogodowy, jak i elektroniczny układ sterowania, który pozwala na indywidualne dopasowanie temperatury do wybranego pomieszczenia. Uzyskana w ten sposób optymalna temperatura pokoi wpływa na większy komfort i oszczędne zarządzanie wydatkowaniem energii. W ten sposób, właściciel może szybko i efektywnie zarządzać dystrybucją ciepła w swoim domu. Co więcej, pompy ciepła mogą być wyposażone w funkcje dodatkowe, często niezbędne w podmiejskim budownictwie.

- Proponując inwestorom pompy ciepła Sofath gwarantujemy, że otrzymają oni w pełni kompleksowe rozwiązanie służące zarządzaniu energią grzewczą w domu. Inwestor zyskuje bowiem możliwość posiadania nie tylko optymalnej temperatury w mieszkaniu, ale również dostęp do ciepłej wody użytkowej, opcję podgrzewania wody w basenie, a nawet chłodzenia i klimatyzacji pomieszczeń. W budownictwie jednorodzinnym funkcjonalności te są niezwykle przydatne i pożądane przez inwestorów. Takie wielofunkcyjne rozwiązanie zmniejsza koszty związane z instalacją wielu indywidualnych systemów i wpływa na poprawę komfortu życia - wyjaśnia Rafał Magiera, ekspert pomp ciepła Sofath (http://www.sofath.pl/)

Bezpieczeństwo finansowe

Niezależność od dyktatu dostawców energii oraz niepewnej sytuacji na rynku paliw daje komfort i poczucie stabilizacji finansowej w zakresie wydatków na ogrzewanie. W efekcie, decydując się na instalację ekologicznej pompy ciepła dysponujemy własnym, prostym w obsłudze systemem grzewczym, dostarczającym tanią i pewną energię cieplną przez wiele lat użytkowania.   

Źródło: LET PR
Fot. LEt PR

 

 

anuluj

Wyszukiwanie zaawansowane