Domy energooszczędne

Co to jest dom energooszczędny?

Obecnie energooszczędne budynki jednorodzinne projektowane są głównie w założeniu o parametry izolacyjności i ? co za tym idzie - szczelności. W praktyce oznacza to najczęściej polepszenie parametrów stolarki okiennej (ciepły wielokomorowy profil często z dodatkowym uszczelnieniem plus pakiet trzyszybowy) oraz zwiększenie grubości ocieplenia ścian i fundamentów (minimum 20 cm izolacji). Te dwa elementy czynią z domu budynek uwzględniający europejskie trendy budowlane, które zwracają się w stronę oszczędności energii. To jednak nie wszystko.

Aby dom zyskał miano energooszczędnego, spełniony musi być jeszcze jeden warunek: zastąpienie standardowej wentylacji grawitacyjnej wentylacją mechaniczną z odzyskiem ciepła. W domu takim zastosowanie tradycyjnego sposobu wentylacji, czyli budowa kominów do wentylacji grawitacyjnej, nie sprawdza się. Dzieje się tak dlatego, że ucieczka wytworzonego w domu ciepła przez kominy jest bardzo wysoka. Specjaliści z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej obliczyli w opracowanym w grudniu 2012 r. raporcie, że straty energetyczne przy wentylacji grawitacyjnej dochodzą do 55%, co na tyle pogarsza parametry domu, że dyskwalifikuje go jako dom energooszczędny.

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła (rekuperacja) zastępująca wentylację grawitacyjną  czyni dom prawdziwie energooszczędny i przy okazji ? zdrowy. Zdrowy, czyli taki, w którym dochodzi do ciągłej, kontrolowanej wymiany powietrza zużytego na świeże.

Koszt budowy domu z rekuperacją, który uwzględnia parametry izolacyjności i zyskuje przez to miano domu energooszczędnego, czy też niskoenergetycznego, sięgają zaledwie około 4-5% całości inwestycji więcej.  Wziąwszy pod uwagę oszczędności eksploatacyjne na ogrzewaniu, dodatkowe koszty zwrócą się po około 10 latach.

Grupa ekspertów z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uznała rekuperację jako warunek niezbędny do wybudowania domu, który jest w stanie osiągnąć oczekiwane standardy energetyczne. W 2013 roku w życie wchodzą dopłaty dla inwestorów, których budowy spełnią określone parametry energooszczędności. Bezwzględnym parametrem takiej inwestycji są nie tylko wymagania dotyczące wspomnianych już wyżej szczelnych okien i odpowiedniej grubości ocieplenia, ale również rekuperacja.

Źródło: www.rekuperatory.pl
Fot. www.rekuperatory.pl

anuluj

Wyszukiwanie zaawansowane